Milí Ostravané,

Co byste řekli OPRAVDOVÉ ZMĚNĚ?

Jmenuji se Libuše Přikrylová, mám 57 let a jsem ředitelkou Základní školy Provaznická v Ostravě-Hrabůvce. Studovala jsem učitelství na Ostravské univerzitě a školský management na Karlově univerzitě v Praze. Celý život pracuji ve školství – začínala jsem jako učitelka, později jsem byla zástupkyní ředitele a v roce 2005 jsem se stala ředitelkou školy v Ostravě-Hrabůvce. Jsem vdaná, mám dvě dospělé děti, ve volném čase mě baví lyžování, cyklistika, cestování a dobrá hudba.

Jsem ale především ráda v pracovním procesu. Jsem tvůrčí, za léta ve vedení školy si myslím, že mám dobré manažerské schopnosti, dokážu vést lidi a jsem empatická k jejich požadavkům a přáním. Mám zkušenosti s projekty EU v oblasti školství, umím jednat s lidmi všech věkových kategorií a mám ráda výzvy. Ta současná patří mezi ty největší.

Rozhodla jsem se zúročit své profesní a životní zkušenosti a vydávám se do boje o primátorské křeslo a to do ryze mužské společnosti. Ostrava je město, které má obrovský potenciál, je domovem mnoha nadaných a schopných lidí, kteří jsou bohužel občas „na vážkách“, zda mají zůstat nebo odejít za lepším, ať už kvůli ovzduší nebo pracovním příležitostem. To vše ale můžeme změnit. Ostrava je také ženského rodu a jako žena může mít toto město ty nejlepší vlastnosti – být silné, rozhodné, upravené a schopné čelit nebezpečí. Já nabízím tým pracovitých lidí, přidám pro nás ženy typickou ráznost i láskyplnou péči a společně můžeme udělat Ostravu LEPŠÍ A ČISTOU. Jdete do toho s námi?

Tak přijďte 5. a 6. října k volbám.

ZASLOUŽÍTE SI VÍC!  

Liba je doslova femme fatale! Krásná, chytrá, rozhodná… A jak vypadá v jejích očích novodobý hrdina? Zeptali jsme se jí. Čtěte dál!

 1. Jak podle mě vypadá LEPŠÍ A ČISTÁ OSTRAVA?

Lepší pro mě znamená hlavně bezpečná. Především jde o bezpečnost našich občanů. Není možné, aby se lidé báli vyjet ve večerních hodinách MHD např. do divadla, zůstat stát v noci na odlehlé zastávce, projít podchodem nebo projít tmavým zákoutím parku ve strachu o svoji bezpečnost. Není možné, aby se rodiče báli pouštět svoje děti samotné do školy nebo je nechat si hrát venku v okolí svého bydliště bez toho, aniž by se báli, že je někdo okrade nebo jim ublíží. Proto je třeba posílit počty strážníků městské policie a rozšířit inteligentní kamerové systémy, které by pomohly tyto situace monitorovat, a urychlily tak možný zásah strážníků i policie. Abychom takovým situacím předcházeli, je také třeba zajistit řádné osvětlení problematických míst.

Čistá Ostrava – to jsou pro mne uklizená prostranství okolí domů, bezprašné silnice, upravené parky, dětská hřiště, posekaná tráva, spousta zeleně a hlavně docela obyčejná a samozřejmá věc, jako je dýchání čistého vzduchu. To všechno, byť se zdá být samozřejmostí, je v některých obvodech Ostravy problém, proto je třeba se na tyto věci více zaměřit a situaci zlepšit.

 1. Kdybych se stala primátorkou, nejprve …

… se seznámím s problémy, které je třeba řešit – zaměřím svou pozornost v první řadě na řešení bezpečnosti občanů Ostravy a zlepšení čistoty a kvality životního prostředí.

 1. Co bych udělala pro větší bezpečnost občanů Ostravy?

Vypracujeme novou strategii motivace, jak zastavit odchod strážníků z řad městské policie. Městská policie je dlouhodobě podfinancovaná. Najdeme finanční prostředky na odpovídající odměňování jejich práce a navýšíme jejich počty v ulicích. Přivedeme strážníky mezi lidi, aby se starali hlavně o pořádek a bezpečnost občanů, a ne rozdávali pokuty za špatné parkování.

 1. Děti v mém obvodu si zaslouží …

Děti, to je naše budoucnost, a proto musíme myslet především na ně. Děti potřebují pro svůj zdravý rozvoj mít možnost navštěvovat kvalitní školky, školy i volnočasové aktivity, kde je budou vzdělávat nadšení a motivovaní pedagogové, kteří budou podporovat rozvoj jejich talentu, nadání a jejich zájmy. Zaslouží si spokojené rodiče, kteří se zde budou cítit bezpečně, najdou v Ostravě své zaměstnání, kvalitní bydlení, ale i možnost relaxace a trávení volného času. Zaslouží si žít v čistém prostředí plném zeleně, sportovního a kulturního vyžití.

 1. Jak vypadá novodobý hrdina?

Vždycky jsem si myslela, že doba, kdy člověk byl perzekuován za svoje názory a postoje, je dávno minulostí, ale podle mého názoru opak je pravdou. Mám pocit, že se ta doba vrátila. Bohužel, dávat najevo svoje postoje, které jsou odlišné od lidí, kteří mají moc, se mnohdy nevyplácí. Proto si velmi vážím lidí, kteří se nebojí svoje názory říkat nahlas a stát si za nimi.

 1. Kdybych si mohla vzít na misi na Mars jen jeden batůžek věcí, co bych si do něj zabalila?

Asi i ten batůžek by byl zbytečný. 🙂

 1. To nejlepší lečo je …

… když se sejdou lidé různých profesí i názorů a hledají společné řešení, které by bylo chutné a ukojilo pocit hladu. Právě díky různým pohledům na věc můžeme dojít k novým a politikou nezatíženým řešením – řešením pro lidi.

 1. Každý si zaslouží důstojné stáří, proto bych pro seniory …

Každý z nás bude jednou v situaci, kdy bude odkázán na pomoc druhých, a proto nesmíme zapomínat ani na seniory, kteří celý svůj život zasvětili práci pro naši společnost. Tito občané žijí mezi námi a chtějí žít plnohodnotným životem. Proto pro ně vybudujeme nové domovy pro seniory, které jim zajistí přiměřené bydlení, kvalitní lékařskou péči a v nichž mohou naplňovat svoje zájmy i koníčky. Město má mnoho možností, jak přispět ke zlepšení životů seniorů přímo nebo prostřednictvím neziskových organizací.

 1. Kam vezmu návštěvu, když poprvé přijede do Ostravy?

Když jsem přivedla zahraniční návštěvu do oblasti Dolních Vítkovic, nevěřili vlastním očím, když uprostřed města uviděli stát závod, který v jiných státech stojí několik kilometrů za jeho hranicemi. Zároveň však obdivovali to, jakým způsobem je tato oblast využita. Dalším atraktivním místem, kam bych pozvala návštěvu, je muzeum na Landeku. Aby však návštěva viděla, že město Ostrava není už ta „černá“ Ostrava, vyvezla bych ji na radniční věž, odkud uvidí, kolik zeleně vyplňuje ulice i další části Ostravy.

 1. Čím jsem chtěla být jako malá?

Když jsem byla malá, přála jsem si být klukem, protože jsem milovala hokej a fotbal, který jsem jako holka také hrála za fotbalový klub. Nejraději jsem však chodila s klukama stavět bunkry do bažin za sídlištěm.

 1. Fotbal, nebo hokej?

Určitě obojí. Je těžké si vybrat, protože adrenalin, který vyvolávají obě hry při důležitých utkáních, jsou pro mě zážitkem.

 1. Víno, nebo pivo?

Protože často řídím, alkohol moc nepiju. Pivo si dám hlavně v létě někde na zahrádce s přáteli nebo na kole, ale jen malé. 🙂

 1. Kočka, nebo pes?

Jako holka jsem si přála mít doma psa, ale protože jsme bydleli v paneláku, rodiče mi to nedovolili. Dnes, když bych psa mít již mohla, bych se mu pro svou pracovní vytíženost nemohla věnovat, takže zůstalo jen u mého přání. Psy mám ráda a jsem přesvědčena, že se z něj stává opravdu věrný přítel, ochránce i další člen rodiny.

 1. Nejhezčím místem v Ostravě je podle mě …

Protože mám ráda přírodu, pozvala bych je do Bělského lesa se projít nebo zasportovat. Čím se můžeme pochlubit, je Jubilejní kolonie, která návštěvníky zaujme svou specifickou a velmi krásnou architekturou.

 1. Kdybych se mohla setkat s někým významným, byl by to …

Jarek Nohavica. Jeho písničky vycházejí ze života, a to mě baví. Hlavně se mi líbí jeho texty. Obdivuji jeho schopnost ve svých písničkách přesně vystihnout náladu společnosti a udeřit hřebík na hlavičku. Je prostě skvělý.

 1. Nejvíce si odpočinu …

… u jízdy na kole, na lyžích, nebo si ráda zajedu na hory. Ráda objevuji nové cyklistické nebo turistické trasy, takže odpočívám spíše aktivně. Kde si však úplně vyčistím hlavu, je u práce na zahrádce.

 1. Co Ostravák, to pejskař. Proto bych v Ostravě vybudovala …

… nové záchranné středisko pro zvířata s 24hodinovou veterinární klinikou.

 1. Co bych udělala pro snížení prašnosti v Ostravě?

Budeme bojovat proti tolerování otevřených skládek prašného materiálu a bránit vytváření dalších na území města Ostravy. Donutíme znečišťovatele ke zvýšenému čištění okolí jejich závodů a cest. V rámci všech obvodů je třeba zvýšit strojové čištění a sběr prachu.

 1. Jak bych podpořila ostravské sportovce?

Především je třeba si uvědomit, že sport nejen utužuje zdraví, ale i formuje osobnost člověka, jeho vůli a odpovědnost. Proto je potřeba sport podporovat již od útlého věku. Naší prioritou je dostat děti a jejich rodiče na sportoviště. Podpoříme výstavbu a vybavení kvalitních sportovišť pro zapojení co nejširší veřejnosti. Rozdělíme více finančních prostředků do mládežnického sportu, ale podpoříme i významné sportovní akce typu Zlatá tretra.

 1. Co bych nabídla mladým lidem, aby neodcházeli z Ostravy?

Rok co rok dochází k postupnému snižování počtu obyvatel Ostravy. Ostrava stárne a tento trend se nedaří zastavit. Aby zde lidé zůstávali a mladí neodcházeli jinam, je třeba jim nabídnout perspektivu dobrého zaměstnání, podporu v jejich případném podnikání, kvalitní a finančně přiměřené bydlení, kvalitní vzdělávání a využití volnočasových aktivit pro jejich děti. Vytvoříme takové podmínky, aby se v Ostravě cítili komfortně a bezpečně.